Medabrot Ivrit Hebrew classes Lissan

Medabrot Ivrit Hebrew classes Lissan

MDA: Speaking Arabic by Lissan NGO

MDA: Speaking Arabic by Lissan NGO

Hebrew classes Lissan and MAAN

Hebrew classes Lissan and MAAN

Medabrot Ivrit Hebrew classes Lissan

Medabrot Ivrit Hebrew classes Lissan

 

הפרויקטים שלנו

 

עמותת ליסאן מפעילה מספר פרויקטים להקניית מיומנויות שיח בשפה העברית ובשפה הערבית. אנו נוקטות ב גישה  ייחודית במטרה לסייע לקהלי היעד שלנו להתמודד עם הקשיים הנובעים ממחסום השפה. בשנת הפעילות 2018-19 נפתחות 18 קבוצות ללימוד עברית לנשים בשיתוף פעולה  עם היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטה העברית, מען ומט"י, וכן מספר קבוצות ללימוד ערבית שימושית לצוותי רפואה ולמתנדבות/ים.

 

מדברות עברית

 

מטרות ויעדים:

 

הפרויקט פועל במטרה להסיר את מחסום השפה המקשה על יכולתן של נשים ממזרח ירושלים להתנהל באופן עצמאי בעיר, החל מסידורי היומיום ברחוב, התנהלות מול גופים ממשלתיים ונגישות לשירותים רפואיים וכלה בקשיי השתלבות במוסדות לימוד ובשוק התעסוקה. העברית השימושית מחזקת את מעמדן של נשים במרחב הפרטי והציבורי ואת תחושת השליטה בחייהן ומסייעת להן להתנהל באופן עצמאי ובטוח בעיר, כל אחת בהתאם לצרכיה האישיים. בנוסף, למידת העברית השימושית מחזקת את השפעתן של נשים אלו על המעגלים השונים בהם הן חיות ופועלות, כך בין היתר בקהילה כאקטיביסטיות, במשפחה, במסגרת תפקידן המקצועי ועוד.

Celebrating the end of the hebrew classes with Lissan and the Hebrew University in Jerusalem
A volunteer using Lissan NGO's special book to teach Arab women Hebrew
A volunteer using Lissan NGO's method to teach spoken Hebrew

"מדברות עברית – نتكلّم العبريّة" הוא פרויקט להקניית מיומנויות שיח בשפה העברית לנשים ונערות ערביות ממזרח ירושלים, המתנהל בשיתוף פעולה עם היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטה העברית, מען ומט"י.

 

תיאור הפרויקט:

 

הפרויקט מתקיים בכמה זירות -  בקמפוס הר הצופים של אוניברסיטה העברית בירושלים, בשכונת מוסררה ובשכונת שייח ג'ראח, ופועל במקביל לשנת הלימודים האקדמית. לפרויקט מספר קבוצות לימוד, מחולקות ל-4 רמות: בסיס, ביניים, מתקדמות א' ומתקדמות ב', כאשר בכל קבוצה פועל צוות של 3-4 מתנדבות/ים. בכל צוות רכז/ת קבוצה אחת ולפחות דוברת ערבית אחת. חומרי הלימוד, אותם פיתח צוות התוכן שלנו מתוך דיאלוג עם התלמידות לאורך שנות הפרויקט, מתמקדים בנושאי תוכן שונים המותאמים לצרכים מעשיים של נשים ממזרח ירושלים.

 

רקע

 

הפרויקט הוקם בשנת 2013 בעקבות פנייתן של נשים תושבות עיסאוויה, שמצאו עצמן מתמודדות עם מחסום השפה על בסיס יומיומי, ואשר חיפשו אחרי תכנית ללימוד עברית שתתאים לצרכיהן הדחופים. נגישותן של נשים לשפה העברית נמוכה מזו של גברים, בהיותן פחות מעורבות במרחב הציבורי במערב ירושלים, בו השפה המדוברת היא עברית. רוב קורסי השפה העברית המוצעים בשוק יקרים מאד, אינם מותאמים לאמהות או לנשים עובדות מבחינת השעות, והתכנים הנלמדים אינם עונים על צרכיהן הייחודיים. בנוסף, ישנן נשים רבות שאינן מרגישות בנוח להשתתף בקורסי שפה מעורבים לנשים וגברים על רקע סיבות אישיות ודתיות. כל אלו הובילו נשים רבות  למצב שבו הן תלויות באחרים, באופן שמעמיק את תחושת חוסר הביטחון שלהן.

על רקע זה, הקמנו במרץ 2013  את פרויקט "מדברות עברית– نتكلّم العبريّة" שכלל בתחילת דרכו קבוצה של 20 נשים אותן לימדנו בהתנדבות. כיום לומדות בפרויקט כ- 540 נשים ונערות מכל מזרח ירושלים, מגילאי 12 ועד 70+, ביניהן אמהות, עובדות סוציאליות, מנהלות, מזכירות בתי ספר, מורות, אחיות, מתנדבות מד"א, מוכרות, גננות, סטודנטיות ותלמידות בית ספר. מאז הקמתו מונה הפרויקט מעל 1800 בוגרות ומעל 230 מדריכות/ים. 

60

מתנדבים/ות

540

תלמידות

18

קבוצות

1,800

בוגרות

 

מד"א: מדברים ערבית

"מד"א : מדברים ערבית - نجمة داوود : يتكلمون العربية" הוא פרויקט להקניית מיומנויות שיח בשפה הערבית למתנדבות/י מד"א ומתנהל בשיתוף פעולה עם הארגון עצמו.

 

מטרות:

 

הפרויקט פועל במטרה לצמצם את מחסום השפה המקשה על יכולתם של מתנדבות/י מד"א לתקשר עם מטופליהן/ם דוברי הערבית וכך לקדם את יכולתם להעניק טיפול חירום רפואי איכותי לתושבי מזרח ירושלים במסגרת תפקידן/ם.

Arab Volunteer teach conversational skills using Lissan NGO's Method

 

תיאור הפרויקט:

 

הפרויקט מקנה למשתתפות כישורי שיחה בסיסיים בערבית מדוברת בשילוב תכנים מעולם הרפואה במטרה לספק להם כלים פרקטיים.חומרי הלימוד באמצעותם מעבירות המדריכות את השיעורים הם חומרים מקוריים אותם פיתח צוות התוכן בעמותה.  כיום קיימות בפרויקט שתי קבוצות לימוד ברמות בסיס וביניים כאשר בכל קבוצה פועל צוות של 3-4 מתנדבות דוברות ערבית. הפעילות מתקיימת במרכז ההדרכה של ארגון מד"א המאפשר גישה נוחה למתנדבי מד"א המגיעים מאזורי מגורים שונים בירושלים ומחוצה לה.

Arab Palestinian volunteer teaching Hebrew in the training center of MDA Jerusalem
Israeli students sitting together and study Arabic with an Arab volunteer

 

רקע היסטורי:

הפרויקט הוקם בשנת 2016 בעקבות פנייתו של ארגון מד"א לעמותה על רקע הקשיים בהם נתקלים מתנדבות/י מד"א בבואן/ם להעניק סיוע רפואי לתושבי מזרח ירושלים. זאת, על רקע קשיים בתקשורת עם המטופלים כיוון שרוב המתנדבים אינם דוברים את השפה הערבית. קשיים אלו עולים לעיתים לכדי אי הבנה בסיסית המונעת ממתנדביות מד"א להגיש טיפול מציל חיים בעת אירועי חירום.

כמענה לנתק הבין שפתי הקמנו את פרויקט מד"א: מדברים ערבית שכלל בתחילת דרכו קבוצת בסיס בת 30 משתתפות.ים אותן.ם לימדו 4 מדריכות מתנדבות דוברות ערבית.

פרסום הפרויקט מתוך אתר האינטרנט של ארגון מד"א : https://www.mdais.org/news/8325

8

מתנדבות

50

מתלמידים/ות

2

קבוצות

 

פרויקט מען

"מען – معًا" הוא פרויקט להקניית מיומנויות שיח בשפה העברית בהתמקד בשיח תעסוקתי לנשים ממזרח ירושלים המתנהל בשיתוף פעולה עם ארגון העובדים " מען – معًا".

מטרות:

 

הפרויקט פועל במטרה לסייע לנשים ממזרח ירושלים השואפות להשתלב בשוק התעסוקה או לעמוד על זכויותיהן במקום עבודתן. השתתפותן של נשים ממזרח ירושלים בכוח העבודה נמוך במיוחד ומחסום השפה מהווה אחד החסמים העיקריים העומדים בפניהן. שיעורי העברית נועדו להגדיל את היצע התעסוקה של נשים אלו ואת היכולת שלהן למצות את זכויותיהן.

 

תיאור הפרויקט:

 

חומרי הלימוד שלנו מתמקדים בעברית שימושית בסיסית בשילוב תכנים מעולם התעסוקה שיסייעו לנשים למצוא מקום עבודה וכן לחזק את מעמדן במקום עבודה קיים. הפרויקט מתקיים בשכונת מוסררה ומפעיל כיום קבוצת לימוד בסיס אחת בה מדריך צוות של 4 מתנדבות מתוכן מדריכה דוברת ערבית.

Israeli volunteer teaching Arab Women Hebrew in Maan - Lissan project
Arab and Israeli volunteers speaking Hebrew together
Hebrew classes lounge by Lissan NGO in Jerusalem

 

רקע היסטורי

 

מחקר משנת 2015 מצביע על כך ששיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב נשים ממזרח ירושלים נמוך במיוחד ועומד על 18% בלבד, כאשר אחד החסמים העומדים בפני קליטתן בשוק העבודה דובר העברית הוא אי ידיעת השפה העברית. בנוסף, בשנים האחרונות נחשפה תופעת העסקה פוגענית של נשים ממזרח ירושלים בתחום השכר, תנאים סוציאלים שונים ועוד. תופעה זו מתאפשרת בין היתר כתוצאה מחולשתן של נשים בשוק התעסוקה. על אף הנתונים, נשים רבות אינן משלימות עם מצב זה ונאבקות להשתלב בשוק העבודה כחלק משיפור מעמדן, החזרת השליטה על חייהן ותמיכה כלכלית במשפחתן. על רקע מציאות זו החל ארגון העובדים "מען – معًا" בשנת 2016 להקדיש ממשאביו לסיוע לנשים עובדות ומובטלות במיצוי זכויותיהן בשלל דרכים.

4

מתנדבים/ות

תלמידות

35

1

קבוצות

ערבית למתנדבים/ות

 

 

מטרות:

 

מאחר וירושלים היא סביבה דו-לשונית, אנו מאמינים כי ידיעת ערבית היא הכרחית עבור המתנדבים/ות הפועלים בעיר. לכן, אנו רואים בהשגת כישורי שיחה בשפה הערבית מרכיב משלים בעבודת המתנדבים/ות.

 

תיאור הפרויקט:

 

הפרויקט מציע שיעורים המתמקדים בערבית המדוברת היום-יומית ברמות בסיס וביניים, בשימוש בתכנת לימוד מקוונת של אתר שפה 1, הכוללת שיטות לימוד חווייתיות וגישה מקוונת אישית לכל תלמיד/ה. השיעורים מתקיימים בקמפוס הר הצופים ומועברים על ידי צוות של 3 מדריכות מתנדבות דוברות ערבית. חלק מהנשים שלימדו בפרויקט זה במהלך השנים היו נשים הלומדות עברית בפרויקט "מדברות עברית", מה שמגדיל את תחושת המסוגלות שלהן במרחב הציבורי וכן את תחושתן כי הן תורמות בחזרה.

an Arab volunteer teach conversational skills in Arabic

פרויקט "ערבית למתנדבות - العربية للمتطوعات" מציע שיעורי ערבית מדוברת לכלל מתנדבות/י הפרויקטים שלנו וכן לסטודנטים נוספות/ים שלוקחות/ים חלק בפרויקטים התנדבותיים של היחידה למעורבות חברתית באוניברסיטה. אנו מאמינות בחשיבות ידיעת השפה הערבית כחלק בלתי נפרד מפעילותן/ם של המתנדבות/ים.

Arabic Classes for volunteers
An Arab volunteer using a board to teach Arabic